Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Bornholm Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Bornholm Kommune:

2005200920132017
26302239592498524258


Personlige stemmer i Bornholm Kommune:


2005200920132017
23473209712197020596

Blanke stemmer i Bornholm Kommune:


2005200920132017
254283320350


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet62826785105078308
Radikale Venstre4181029978688
Konservative2203933880206
Nye Borgerlige000131
SF25062827581844
Liberal Alliance00246241
Dansk Folkeparti625115016533803
Venstre5634671151274516
Enhedslisten47955417701539


Alternativet0001464
Andre partier8155397032432518


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik
Flere artikler