Orienteringsløb i Aakirkeby: Udforsk byen med opdaterede kort

dato

Fredag den 23. oktober 2026 inviterer Politiets Idrætsforening København til et spændende orienteringsløb i Aakirkeby. Fra kl. 13.30 til 15.30 kan alle interesserede deltage i en fri start, også kendt som put-and-run, og udforske byen med opdaterede kort.

Det kommende orienteringsløb i Aakirkeby er en oplagt mulighed for både erfarne løbere og nybegyndere til at udforske byen på en ny og udfordrende måde. Med starttidspunkt mellem 13.30 og 15.30 kan deltagerne selv bestemme, hvornår de vil begynde deres løb.

Opdaterede kort og forskellige sværhedsgrader

Kortene, som er opdateret i 2026 efter ISSprOM 2019-2 kortnorm, sikrer en præcis og detaljeret rutevejledning. Kortene er skabt af korttegner Anders Marager fra Allerød OK og tilbyder forskellige målestokke: 1:3.000 for D/H40 og ældre samt mellemsvær, og 1:4.000 for øvrige klasser. Dette giver deltagerne mulighed for at vælge en rute, der passer til deres niveau.

Læs mere online

For yderligere detaljer om løbet kan interesserede besøge løbets hjemmeside via følgende link: https://host-open.dk/information/.

Praktisk Information
Dato: Fredag den 23. oktober 2026
Tid: Kl. 13.30-15.30
Sted: Torvet 24, 3720 Aakirkeby
Entré: Ikke oplyst
Arrangør: Politiets Idrætsforening København - Orienteringsafdelingen



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler