Politiets ATK-bil var tirsdag på opgave med at foretage hastighedsmålinger på Rønnevej i Aakirkeby. Under kontrollen blev fem biler målt til at køre for hurtigt.
Seneste opdateringer fra Bornholms Politi på X: To fodgængere blev uafhængigt af hinanden påkørt tirsdag i henholdsvis Nexø og Rønne. Læs mere i dagens døgnrapport. #politidk https://t.co/9KkxC5XyKO
Lyngvejen 10 er netop kommet til salg til hele 4.995.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Aakirkeby.
Fredag aften blev to bilister stoppet på Birgersvej i Aakirkeby. Den ene bilist var en 30-årig kvinde fra Vestermarie, mens den anden var en 26-årig mand fra Nexø. Begge bilister modtog en bøde på 1.500 kr. for at køre uden sikkerhedssele.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Aakirkeby. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
I den kommende uge er Aakirkeby vært for en række spændende begivenheder. Oplev DR Juniorkorets smukke toner i Aa Kirke og mærk spændingen på verdens mindste travbane, Bornholms Brand Park.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Aakirkeby.
Søndag morgen kl. 06.58 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om et muligt biltyveri i Aakirkeby. Kort efter, kl. 08.05, blev der indgivet endnu en anmeldelse om to mistænkelige personer, der forsøgte at skaffe sig adgang til biler på Hans Rømersvej.
Fredag blev tre bilister stoppet i Aakirkeby og Rønne og sigtet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen. De tre bilister inkluderede en 63-årig mand fra Vestermarie, en 27-årig mand fra Rønne og en 50-årig mand fra Sjælland.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Aakirkeby.
Forestil dig to uger med sol, smil og nærvær. Du vågner op til lyden af havets brusen, nyder morgenmaden med nye bekendtskaber og vælger dagens aktivitet – fællessang, yoga, en udflugt… eller måske bare en rolig stund ved poolen med en god bog. Velkommen til Club Bella!
En 59-årig mand blev stoppet i Aakirkeby for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen. Han er én af fire bilister, der har fået en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet for denne forseelse.
På Rønnevej i Olsker blev to bilister for nylig sigtet for spirituskørsel. Den ene af de sigtede er en 54-årig kvinde fra Aakirkeby, som blev stoppet af politiet kl. 00.56. Den anden bilist, en 44-årig mand fra Sjælland, blev stoppet tidligere på aftenen kl. 22.56.
Seneste opdateringer fra Bornholms Anklagere på X: En 37-årig mand og en 34-årig mand fra Nexø er i dag blevet varetægtsfængslet i fire uger efter grundlovsforhør ved Retten på Bornholm. De to mænd er sigtet for at have udøvet grov vold i forening. #anklager