En 85-årig mand fra Aakirkeby blev torsdag morgen kl. 7.58 stoppet under en rutinemæssig færdselskontrol på Rønnevej ved Vestermarie. Ved kontrollen blev det konstateret, at manden kørte bil uden kørekort, hvilket han blev sigtet for. Det viste sig, at mandens kørekort tidligere var blevet inddraget.
En 38-årig mand fra Nexø blev for nylig stoppet på Nexøvej i Aakirkeby og sigtet for at have tændt tågelyset i klart vejr, hvilket resulterede i en bøde. Han var ikke den eneste, der fik bøde for forkert eller mangelfuld belysning på deres køretøj.
Onsdag morgen var ATK-bilen til stede på Birgersvej i Aakirkeby, hvor der blev foretaget hastighedskontrol. I løbet af to timer blev der målt én bil, der kørte 62 km/t, hvilket oversteg den tilladte hastighedsgrænse på 50 km/t.
Bornholms Politi modtog en anmeldelse om brand i en villa på Vestermarievej i Aakirkeby kl. 19.58. Ved ankomst viste det sig, at der ikke var ild i nogen bygninger, men derimod et stort bål i husets baghave.
Onsdag morgen og formiddag havde politiets ATK-bil travlt på Rønnevej i Aakirkeby. I løbet af fem timer blev 30 biler målt til at køre hurtigere end de tilladte 60 km/t.
Bornholms Politi blev natten til lørdag kl. 00.40 kaldt ud til en beværtning i Aakirkeby, hvor der havde været tumult blandt en gruppe mænd. En af mændene var svært beruset og blev indbragt til Akutmodtagelsen.
Fredag kl. 12.00 måtte Bornholms Politi rykke ud til TV2/Bornholm i Aakirkeby. En 34-årig mand fra Rønne råbte og optrådte ophidset over for de ansatte.
Kl. 19.26 blev en 57-årig mandlig turist stoppet på Almindingsvej ved Aakirkeby. Han blev sigtet for spirituskørsel, da han havde en promille over det tilladte.
Kl. 14.36 modtog Bornholms Politi en anmeldelse om en brand i en havetraktor nær en solcellepark på Bodelyngsvejen i Aakirkeby.
Mandag morgen besøgte Bornholms Politi både David Skolen og Hans Rømer Skolen i Aakirkeby. Besøget var en del af Politiets sikker skolestart-indsats.
Lørdag kl. 9.52 skete der et færdselsuheld på Søndre Landevej ved Aakirkeby. En 57-årig mandlig cyklist fra Hasle var involveret i uheldet, da han krydsede vejen uden tilstrækkelig orientering og stødte sammen med en bil.
Bornholms Politi blev torsdag kl. 8.10 kaldt ud til en brand i et elskab på Kuleborgvej i Aakirkeby. Politiet, Brandvæsnet og Trefor rykkede hurtigt ud til stedet, og branden blev hurtigt slukket.
Onsdag morgen var ATK-bilen til stede på Birgervej i Aakirkeby fra kl. 7.11 til 8.30. I løbet af denne periode blev der foretaget seks målinger af biler, som kørte hurtigere end de tilladte 50 km/t.
Fem bilister blev for nyligt taget i at benytte håndholdt mobiltelefon under kørslen i Aakirkeby og Rønne. Blandt de anholdte var:
På denne side kan du som borger i Aakirkeby og omegn løbende holde dig opdateret om aktuelle hændelser og informationer fra lokalområdet. Vi samler og formidler nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde, så du får et overblik over, hvad der rører sig i nærområdet. Her kan du blandt andet finde opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter har været involveret.
Oplysningerne på siden bygger på officielle kilder, herunder politirapporter og døgnrapporter fra Bornholms Politi samt udmeldinger fra beredskab og andre myndigheder. Vi lægger vægt på at videreformidle saglig og korrekt information, så du som læser kan følge med i, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremover.
Siden dækker typisk hændelser som brande, færdselsuheld, udrykninger til alarm 112 og andre situationer, hvor myndighederne er til stede. Vi opdaterer også om politiets generelle arbejde og indsatser i området, så du kan få indblik i det daglige beredskab og tryghedsskabende arbejde.
Vi opdaterer siden løbende med nye informationer, så du altid kan holde dig orienteret om relevante hændelser og myndighedernes indsats i Aakirkeby og omegn.